1403/04/04

1403/04/04

بهبود کیفیت زندگی بیماران دیابتی با انسولین‌های نسل جدید

کد خبر : 741
21:06
1403/02/31

یک فوق تخصص غدد اظهار کرد: مصرف انسولین‌های نسل جدید به مدیریت بهتر قندخون افراد دیابتی کمک می‌کند که نتیجه این اتفاق، سبب بالا رفتن و بهبود کیفیت زندگی آنها می‌شود.

آذرتیتر: محمدرضا مهاجری تهرانی، در پنلی که در کنگره جامعه متخصصین داخلی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، بیان کرد: ورود انسولین‌های نسل جدید به ایران شرایط را به منظور بالا بردن کیفیت زندگی بیماران دیابتی بهتر کرده است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ به نظارت منظم و درمان مداوم جهت حفظ سطح هدف قندخون و به همان اندازه مهم برای مدیریت دیگر شرایط همراه با دیابت نیاز دارند.

وی افزود: در قرن بیست و یکم شاهد ورود چندین محصول آنالوگ انسولین و ارتقاء رژیم‌های انسولینی در درمان دیابت نوع ۲ بوده‌ایم. با این وجود، بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت تحت درمان با انسولین در کنترل مناسب قند خون ناموفق باقی می‌مانند. این ممکن است نشان دهنده درمان ناصحیح و بی‌توجهی به مصرف دارو و کنترل قند خون باشد، ولی این مسائل در بعضی موارد می‌تواند ناشی از نگرانی در مورد هیپوگلیسمی (افت قند خون) باشد.

مهاجری تهرانی درخصوص مزایای انسولین‌های نسل جدید، گفت: بیش از صد سال است که از تولید اولین انسولین می‌گذرد و کیفیت انسولین‌ها با گذر زمان بهتر هم شده است. ابتدا منبع انسولین، حیوانی بود و سپس انسولین‌های نوترکیب به بازار عرضه شد و بعد از آن هم با پیشرفت علم انسولین‌های قلمی به بازار آمدند.

بنا به گفته این فوق تخصص غدد، انسولین نسل جدید نسبت به انسولین‌های قبلی مزایای زیادی دارد. در انسولین‌های نوع جدید به علت طولانی‌تر بودن اثر، فرد دچار افت قند خون کمتری به‌خصوص هنگام شب می‌شود و تعداد تزریقات انسولینی که بایستی در طول شبانه روز انجام شود هم کاهش می‌یابد. بنابراین فرد مبتلا به دیابت در طول روز نیاز به یک و درنهایت دو مرتبه تزریق انسولین دارد.

مهاجری تهرانی ادامه داد: افرادی که از انسولین‌های نسل جدید استفاده می‌کنند می‌توانند زمان تزریق آن را خودشان کنترل کنند بدین این معنا که اگر وعده شام قرار است غذای بیشتری میل کنند دارو را با آن وعده و یا اگر در وعده ظهر یا صبحانه غذای بیشتری می‌خورند انسولین خود را با این وعده غذایی، می‌زنند. در حقیقت با این نوع انسولین، قند خون بعد از غذای فرد هم کاهش پیدامی‌کند و کنترل می‌شود.

وی تصریح کرد: به طور کلی، انسولین نسل جدید که به تازگی وارد بازار دارویی ایران شده است از هر دو مزیت کوتاه‌ اثر و طولانی اثر بودن به‌طور همزمان برخوردار است و حتی فرد می‌تواند در طول شبانه‌روز، ساعت تزریق آن را تغییر دهد.

مهاجری تهرانی بر این باور است که اگر فرد دیابتی در طول شبانه روز دو تا چهار بار انسولین بزند و به همین تعداد قند خون خود را چک کند این رقم در سال به حدود ۱۵۰۰ بار می‌رسد و فشار زیادی بر وی وارد می‌شود به همین علت بیماران نیاز به انسولین‌هایی دارند که طول اثر بیشتر و نیاز به دفعات تزریق کمتری دارند.

وی تشریح کرد: مهم‌ترین مزیت محصول انسولین نسل جدید این است که دو نوع انسولین را در یک قلم قرار داده که ۳۰ درصد آن انسولین آسپارت و ۷۰ درصد آن انسولین دگلودک است و طبق تشخیص پزشک و بر اساس میزان نیاز بیماران تجویز می‌شود. در حقیقت در بعضی از بیماران حتی با یک‌بار استفاده از این قلم در روز قند خون تحت کنترل قرار می‌گیرد.

مهاجری تهرانی با تاکید بر اینکه تعداد دفعات تزریق با این محصول انسولینی کمتر می‌شود، افزود: ما بیمارانی داریم که ۴ یا ۵ بار در روز انسولین مصرف می‌کنند و استفاده از این انسولین‌ها می‌تواند تعداد دفعات تزریق را کاهش دهد. رخدادهای افت قند خون در این انسولین‌های نسل جدید نسبت به انسولین‌های نسل قبل بسیار کمتر است. ضمنا این انسولین‌ها دفعات افت قند خون شبانه را به‌شدت کاهش می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه مصرف این داروها می‌تواند از عوارض طولانی مدت افزایش قند خون در افراد دیابتی بکاهد، افزود: زمانیکه مصرف این دارو در بیمار دیابتی آغاز می‌شود مصرف برخیاز داروها کاهش می‌یابد و یا قطع می‌شود و در حقیقت ورود این داروها به حوزه درمان کشور قدم بسیار بزرگی برای بیمارانی به شمار می‌رود که انسولین مصرف می‌کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

ستاک