- پایگاه خبری تحلیلی آذرتیتر - http://azartitr.ir -

رونق تولید با تغییر نگرش بانک ها از تجاری به حمایتی

به گزارش خبرنگار آذرتیتر، هاشم جبارپور مدیرعامل مجموعه تولیدی نشاط صبا (طغرا) طی بازدید خبرنگاران از این کارخانه گفت: واحد تولیدی ما فعالیت خود را از سال ۱۳۷۶ و با یک خط تولید کلوچه شروع کرده، در سال ۷۸ یک خط تولید کیک اضافه شده و از سال گذشته واحد سوم نیز در مسیر تولید قرار گرفته است و در مجموع برای ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد شده و توانایی تولید روزانه ۲۵ تا ۵۰ هزار کارتن محصول را داریم.

وی گفت: برند طغرا با ۳۶۰ نمایندگی فعال در سطح کشور به عنوان واحد نمونه کشوری فعالیت می کند و در کنار میزان بالای مصرف داخلی برندی معروفی در زمنه صادرات نیز می باشد. وی در خصوص مقصد صادرات محصولات طغرا افزود؛ محصول این کارخانه به برخی کشورهای همجوار از جمله، کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه و آذربایجان صادر می گردد.

مدیرعامل مجموعه تولیدی نشاط صبا اظهار کرد: شرایط فعلی اقتصاد کشور تاثیر منفی شدیدی بر کار ما داشته بطوری که مجموعه ای که برای صادرات و به صورت سه شیفت کار می کرد، الان تنها با ۳۰درصد ظرفیت فعال است.

وی در رابطه با توسعه کارخانه گفت: در واحد ۳ مجوز تولید ۳۰ نوع محصول را گرفته ایم که اکنون دو نوع از آن را تولید می کنیم و برای سال های آینده بقیه محصولات را به تدریج در برنامه تولید داریم و در صورت راه اندازی خطوط تولید جدید، فرصت اشتغال برای ۲۵۰ نفر دیگرنیز فراهم خواهد شد. وی ادامه داد؛ تولید ۱۲ نوع بیسکوییت از مهرماه شروع خواهد شد و سالن مربوط به ۲۵ نوع فرآورده های کاکائویی نیز احداث شده و آماده فعالیت می باشد. وی در ادامه گفت، سالن ۲ طبقه دیگری هم برای بسته بندی حبوبات و خشکبار احداث شده که در آینده نزدیک شروع به کار خواهد کرد.

جبار پور در خصوص انتظارات حمایتی دولت و با اشاره به مشکلات موجود گفت: از سال ۷۸ که بحث ارزش افزوده مطرح شده، دولت فقط قانون را نوشته ولی در اجرا موفقیت چندانی نداشته است. سازمان امور مالیاتی مبلغ ارزش افزوده را از تولید کننده می گیرد و واحدهای تولیدی تحت فشار می باشند در حالی که هیچ واحد تولیدی نتوانسته از مصرف کننده ارزش افزوده دریافت کند.

وی در ادامه افزود: مشکل دیگر موضوع سودهای بانکی است که قبل از اینکه تولید کننده به مرحله سودآوری برسد بانک ها سود خود را دریافت می کنند و ای کاش این رویکرد و نگرش تجاری آن ها در راستای تحقق رونق تولید و رفع مشکلات اقتصادی کشور به رویکرد حمایتی تغییر یابد.