برجام نقاط ضعف بسیاری دارد/اشتباه کردیم حرف‌های آنها را قبول کردیم/معلوم بود کنار رفتن تحریم‌ها صوری است

معاون بین الملل قوه قضاییه گفت: مرکب برجام خشک نشده بود که فهرست جدیدی از تحریم‌ها را مطرح کردند و بنابراین اشتباه راهبردی دیپلمات‌های ما این بود که گفتند این مسئله با روح برجام مخالف است.

محمدجواد لاریجانی معاون بین‌الملل قوه قضائیه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگوی ویژه خبری پیرامون رویکردهای جدید آمریکا در قبال ایران پرداخت و اظهار داشت: انقلاب اسلامی حادثه بزرگ تاریخی بود و ۳۸ سال پیش دو جریان بزرگ اجتماعی را کلید زد که این دو جریان، تجربه مدنی ملت ما و نهضت بیداری اسلامی بود.

وی افزود: مواضع آمریکا و روسای جمهور آن را باید نسبت به این دو جریان بزرگ اجتماعی سنجید، منافع آمریکا در منطقه و سلطه وسیع آن بر منابع غنی انرژی و نقاط استراتژیک، نامشروع اما خیلی روشن تعریف شده بود.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: انقلاب اسلامی برای آمریکا ضرر بسیار سنگینی بود و سلطه غرب در منطقه که نماد آن آمریکا بود را به چالش کشید؛ لذا آنها در ابتدا گفتند که نباید گذاشت این ایده جان بگیرد که بر اساس فکر اسلامی نظامی پیدا شود که مستقل باشد و عجله داشتند تا انقلاب اسلامی را در نطفه خفه کنند که البته جریانات داخلی و کودتا و همه امتحانات را کردند، اما موفق نشدند.

لاریجانی افزود: پس از این ناکامی‌ها، آنان تهاجم نظامی را شروع کردند، تهاجم نظامی کار را تمام می‌کرد اما از این تهاجم نظامی، ایرانی اسلامی بیرون آمد که به مراتب قوی‌تر بود.

وی در ادامه به دوران ریاست جمهوری ریگان اشاره کرد و گفت: دوران ریگان، دورانی بود که این گونه تلاش‌ها به اوج خود رسیده بود اما یا ناکامی تمام شد، پس از او بوش پدر آمد که همزمان با این مقطع به نحوی جریانات اصلاحات در ایران هم کلید خورده بود که نهایتا یا خواندن ایران به عنوان محور شرارت، این مسئله روشن شد که مقاصد آمریکا در مورد ایران فراتر از حرف‌هایی است که گاهی بین دیپلمات‌ها رد و بدل می‌شود.

معاون بین‌الملل قوه قضائیه افزود: در دوران بوش پسر هم، جریان انفجارات در آمریکا؛ برج‌های دو قلو پرده از پروژه دیگری که عبارت بود از تهاجم نظامی و استفاده از مکانیسم تروریسم برداشت و بر این اساس آمریکایی‌ها تهاجمات وسیعی در منطقه شروع کردند که در هیچ یک از این پروژه ها به مقاصدی که می‌خواستند نرسیدند.

لاریجانی با بیان اینکه بوش پسر دوران خود را با تهاجم وسیع به ایران و ایران‌هراسی و دامن زدن به مسئله هسته‌ای ایران تمام کرد، اظهار داشت: اوباما بسیار خطرناک‌تر از بوش پسر بود، او زرنگ‌تر بود و از ادبیات فرهیخته استفاده می‌کرد؛ حجم دشمنی‌ها در دوران اوباما علیه ایران شدیدتر، خطرناک‌تر و توطئه‌ها نیز وسیع‌تر بود و تاکتیک‌هایی که به کار گرفته می‌شد نیز بسیار خصمانه و در عالم دشمنی داهیانه‌تر بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، این تحلیلگر مسائل بین‌المللی ادامه داد: دوران اوباما نیز به ظاهر یا یک توافق هسته ای یا ایران که از نظر آن ها یک محمل جدید برای دشمنی های آینده علیه ما شد به پایان رسید. روسای جمهور مختلف آمریکا در مورد ایران دو هدف داشتند که یکی از آن ها تغییر حکومت و دیگری کنترل نهضت بیداری اسلامی خارج از مرزهای ایران بود.

لاریجانی در پاسخ به اینکه تصمیمات ترامپ را باید بر مبنای فردی تحلیل کرد یا برخاسته از یک قوه مدیریتی در داخل آمریکا است نیز اظهار داشت: برای فهم این موضوع تفهیم وضعیت سیاسی آمریکا مهم است؛ روسای جمهور آمریکا محصول دو جریان سیاسی هستند که پس از موفقیت در انتخابات نمی‌توانند به راحتی نوسان کنند چراکه آن‌ها را احزاب ساماندهی کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ترامپ را به عنوان محصول جدید جمهوری خواهان نمی‌دانیم، اظهار داشت: این شخص دارای یک سری ویژگی‌های شخصیتی است که به سرعت توسط یک الیت سیاسی که در داخل جمهوری خواهان بزرگ و سپس از آن ها جدا شده بودند کشف و به سرعت شکار شد؛ این جریان مرکب خوبی پیدا کرده بود که سوارش شود بهترین استفاده را از آن بکند و این موضوع در تاریخ سیاسی آمریکا کم سابقه است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل تصریح کرد: اگر فرد از احزاب برآمده باشد استقرار دارد ولی اگر به کار گرفته شده باشد اولین نتیجه‌اش عدم ثبات و استقرار سیاسی است که در این دوره از حکمرانی آمریکا کاملا مشهود است.

لاریجانی در ادامه به ویژگی‌های شخصیتی ترامپ اشاره کرد و اظهار داشت: دریدگی، علاقه بی‌نهایت به ثروت و دلال مسلکی از ویژگی‌های شخصیتی اوست.

وی تحلیلگر مسائل بین‌الملل در ادامه برنامه با اشاره به حرکات ترامپ در مسائل مختلف گفت: نیوکان‌ها معتقدند رهبری آمریکا در دنیا بسیار ضروری است و باید بدون فوت فرصت اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون بین‌الملل قوه قضائیه با اشاره به اینکه، تمام ذهن آنها رهبری و فتح دنیا است، اظهار داشت: آنها رقبای بین‌المللی را مانع خود می‌دانند و لذا رقیب خود را چین و روسیه می‌بینند. چین و روسیه رقبای تمدنی آمریکا نیستند، یکی از آنها رقیب اقتصادی و دیگری نیز رقیب سیاسی- اقتصادی است.

لاریجانی با بیان اینکه، به کارگیری تروریسم و ایران‌هراسی برای دوشیدن منطقه است، اما آنها باید بدانند که دماغ سوخته هستند، افزود: دولت ترامپ هرگز با چین و روسیه وارد جنگ نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مسیر مذاکرات دوباره برجام توسط دولت اوباما برای ترامپ فراهم شده است، ادامه داد: داعش اسلام صهیونیستی است و عین آن در داخل مسیحیت اتفاق افتاده است.

معاون بین‌الملل قوه قضائیه با اشاره به اینکه‌ سد تمدنی برای آنها در حال ظهور است که نام آن اسلام است، افزود: در مبارزه با اسلام و ایران آنها تصور می‌کنند خیلی سریع و قاطع باید عمل کنند البته جنگ نظامی را در زمان قبل امتحان کردند و به نظر بنده خیلی دور و ور این مسئله نیستند چون می‌دانند جنگ نظامی با ایران برایشان بسیار پر هزینه است و به احتمال زیاد ایران از این جنگ موفق و قدرتمند‌تر بیرون می‌آید.

لاریجانی با اشاره به مذاکره تلفنی ترامپ و سلطان عربستان راجع به یمن عنوان کرد: عربستان گفت که خودت باید بیایی وگرنه کار تمام است.

وی با اشاره به اینکه‌ نیوکان‌ها نژاد‌پرست هستند البته نه به معنای اروپایی گفت: اروپایی‌ها نژاد‌پرست بیولوژیک هستند و معتقد هستند آریا نژاد برتر است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه  عقبه حرکات ترامپ حزب جمهوری‌خواه نیست، اظهار داشت: عقبه آنها مجموعه صهیونیستی است.

لاریجانی با اشاره به اینکه، تئوری ترامپ اول به طاق زدن و سپس پایین آمدن است، عنوان کرد: ترامپ گفت برجام را پاره می‌کند البته معلوم بود که این کار را انجام نمی‌دهد. پایین آمدن ترامپ به معنای عدول از مقاصد اصلی نیست، این پایین آمدن به معنای تاکتیکی است که می‌خواهند آن را به کار گیرد .

وی پیرامون آینده برجام گفت: برجام نقاط ضعف بسیار اساسی دارد و به طوری که آمریکایی‌ها می‌توانند دو سواستفاده از آن داشته باشند.

معاون بین‌الملل قوه قضائیه با اشاره به اینکه آنها به دنبال نابودی توانمندی هسته‌ای ایران هستند، اضافه کرد: آنها احساس می‌کنند با نابود کردن اراک عملا می‌توانند به اهداف مورد نظرشان دست یابند.

لاریجانی با بیان اینکه در نطنز حداکثر می‌توانیم ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده داشته باشیم، ادامه داد: آنها باز دبه در آوردند و مسیر بازخوانی را دوباره گشودند و گفتند اضافه آب سنگین را در معرض فروش بگذاریم و حالا گفتند اضافه آن نباید در ایران باشد، لذا اشتباه کردیم حرف‌های آنها را قبول کردیم.

وی با اشاره به اینکه، بازخوانی مذاکرات از سوی اوباما باب شد، گفت: اوباما اعلام کرد سازمان تحریم‌های جدید را نمی‌خواهد از بین ببرد و کاملا با این حرف معلوم شد که کنار رفتن تحریم ها صوری است و به صورت قطره چکانی خواهد بود.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: مرکب برجام خشک نشده بود که لیست جدیدی از تحریم‌ها را مطرح کردند و لذا، اشتباه استراتژیک دیپلمات‌های ما این بود که آنها گفتند این مسئله با روح برجام مخالف است. بنده از روح برجام خیلی متنفر هستم زیرا اصلا روح ندارد، روح آن شیطانی است.

لاریجانی با اشاره به اینکه، راه برای تیم جدید آمریکا باز شده است، عنوان کرد: این راه را روسای قبلی آمریکا باز کرده‌اند حتی لیست‌های جدید تحریم کاملا مشخص است که از قبل نوشته شده است. تئوری آمریکا بر این است که آنقدر به ما فشار بیاورد که ایران نبرد تا با ادامه دادن کار صنعت اتمی کشور به تدریج مضمحل شود.

وی افزود: بنده طرفدار این مسئله هستم که نطنز آرام آرام کار نکند، به این خاطر که اگر نطنز شروع به کار کردن کند بعد از چند مدت تمام سانتریفوژهایی که داریم از بین می‌رود و لذا جایگزین هم نداریم پس ما تبدیل شده‌ایم به کسی که کیک زرد را غنی می‌کنیم و می‌فرستیم خارج و در نهایت سانتریفوژ ما از رده خارج می‌شود.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه، تعداد کمی از سیاستمداران متن برجام را خوانده‌اند، ادامه داد: دولت عزیز ما با نیت خوب در رابطه با برجام عمل کرده است.

لاریجانی هر تحریم را تجاوز به حقوق ملت ارزیابی کرد و گفت: متن نهایی برجام دچار اشکالات اساسی است. مذاکره دوباره در رابطه با ماهیت برجام سم مهلک است، متن نهایی برجام دچار اشکالات اساسی است که به دشمن اجازه سواستفاده داده است.

وی با اشاره به اینکه ما دشمنی‌ها را به حساب خودمان نمی‌نویسیم، افزود: باید از در باغ سبز دل بکنیم. ما زمینه‌های آسیب‌پذیری را پیدا کرده‌ایم، ملت و نظام از پیچ تاریخی گذر خواهند کرد و با تجربه بزرگ از آن عبور می کند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه، کارهایی که دولت ترامپ انجام می‌دهد منقطع از گذشته نیست، گفت: نباید سیگنال‌های غلط به آمریکا داد. نباید حتی سر یک گرم با آمریکا مذاکره کرد، نباید این باب را ایجاد کنیم.

لاریجانی با اشاره به اقدام اخیر ترامپ پیرامون منع ورود اتباع ۷ کشور مسلمان به آمریکا گفت: این اقدام آمریکا درست نیست زیرا باید گفت امنیت این کشور از ناحیه داعش و دوستانشان در منطقه در خطر است نه از ناحیه ایران.

وی با اشاره به اینکه، تعداد زیادی از دانشمندان آمریکا با این اقدام ترامپ مخالف هستند، گفت: ما باید بر روی مسائل مهم‌تر دست بگذاریم باید از دولت‌هایی که با داعش می‌جنگند حمایت خود را اعلام کنیم.

معاون بین‌الملل قوه قضائیه با تاکید بر اینکه، باید رسما از ملت یمن حمایت کنیم، گفت: آمریکا مسئول کشتارها و جنایت‌هایی است که در یمن انجام شده است.

لاریجانی با بیان اینکه چه اشکالی دارد در بودجه سال ۹۶ مانور تحریم برگزار کنیم، افزود: تحریم‌های آمریکا برای ما می‌تواند عزت بیاورد لذا نباید از تحریم بترسیم.

وی با اشاره به اینکه، ایران‌هراسی که در منطقه به راه افتاده گذرا است، عنوان کرد: حکومت‌های منطقه هیچ کدامشان ریشه‌دار نیستند  لذا، آنها بوته هستند و با یک باد می‌روند.

معاون بین‌الملل قوه قضائیه با اشاره به اینکه، بهترین عکس‌العمل ما این است که به آمریکا بگوییم ما هبه‌های شما را نمی‌خواهیم، ادامه داد: باید به پای خودمان بایستیم‌.

لاریجانی با بیان اینکه، باید به نسل جدید اعتماد کرد، اظهار داشت: وزیر خارجه فرانسه با کمال وقاحت به ایران آمد و گفت آمده‌ام به شما بگوئیم دست از پا خطا نکنید.

وی با اشاره به اینکه، باید بدانیم راه عزتمان کجاست، افزود: پاسخ‌های کلیدی به آمریکا بازگشت به استراتژی مقام معظم رهبری است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه، امام به گورباچف گفته بود که علت از هم پاشیده شدن اتحاد شوروی مسئله آزادی نبود بلکه علت در جنگ بی‌امان با خدا بوده است لذا، در طی ۵۰ سال گذشته چنین از هم پاشیدگی را در دولت آمریکا ندیده بودم.

لاریجانی با اشاره به تحولات فرهنگی انسان نئولیبرال گفت: انسان به تدریج متحول شده است و انسان‌ها علاقة‌مندی مدنیشان بالا رفته است.

وی با اشاره به اینکه، گاهی از هم پاشیدگی با یک تلنگر اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: متفکرین آمریکایی برای اولین بار است که در رابطه با از هم پاشیدگی اجتماعی حرف می‌زنند.

معاون بین‌الملل قوه قضائیه با اشاره به شکافی که بین آمریکا و کشورهای اروپایی رخ داده است، گفت: آمریکایی‌ها از اضمحلال اروپا نفع می‌برد زیرا کشورهای اروپایی نمی‌توانند تک به تک با آمریکا درگیر شوند.

لاریجانی با اشاره به اینکه، هرچه شکاف میان اروپا و آمریکا بیشتر شود کشورهای اروپایی در تعامل با کشورهایی مانند ایران جرأت بیشتری پیدا می کنند.

وی در پایان گفت: آمریکا با تشکیل اتحادیه اروپا به معنای جدیدش که با سازمان یورو آغاز شد موافق نبود و آن را رقیب می‌دانست.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *